Komentarze, rozważania, opinie, porównania.
Blog > Komentarze do wpisu

Skanseny dwa czyli jak wypadamy w zestawieniu Radom vs Lublin

W latach 70-tych zapanowała w Polsce swoista moda na urządzanie parków etnograficznych. Wielkim szczęściem dla naszego regionu było, że znaleźli się ludzie, którzy na tej fali założyli Skansen Wsi Radomskiej. Gdyby nie oni, dziś większość zgromadzonych tam bezcennych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej byłaby już zapewne na zawsze stracona. Niedawno razem z moją trzyletnią córeczką miałem okazję odwiedzić tą placówkę, a parę dni wcześniej podobny skansen w Lublinie. Spróbuję podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

MWR

I jeden i drugi skansen doczekał się w ostatnim czasie sporych inwestycji. W radomski zainwestowano jednak – co widać na pierwszy rzut oka – więcej. Fakt ten mile zaskakuje. Nie jest bowiem tajemnicą, że województwo przeznacza ogrom pieniędzy na instytucje kultury w Płocku i okolicach. Kwoty jakie płyną do Radomia są niestety tylko ułamkiem tego co dostaje północne Mazowsze. W tym – niestety odosobnionym przypadku – Radom został potraktowany nienajgorzej. I efekt – jak wspomniałem – widać jak na dłoni. A jak wynika ze struktury pakietu projektów kluczowych RPO to nie koniec ...

Wiatrak w skansenie Wsi Lubelskiej

Troszkę detali. Do lubelskiego skansenu wstęp prawie non-stop jest darmowy. U nas niekoniecznie. Plan skansenu – choć niezbyt elegancko wydrukowany – w Lublinie jest darmowy. W Radomiu niestety trzeba wydać nań złotówkę. Na letnie upały radomska placówka nadaje się jednak lepiej. Całkiem sporo zadrzewionych obszarów daje strefy cienia, co w przypadku wyprawy z udziałem małych dzieci jest nie bez znaczenia. Radom wygrywa w oczach dzieci w konkurencji „wiatrakowej”. 5 Obiektów  (w tym 2 do których można wejść) w zestawieniu z jednym (choć architektonicznie ciekawszym - patrz fotka powyżej) zamkniętym na cztery spusty to przewaga miażdżąca.

Lokalizacja i dojazd. Lubelski skansen widzi jak na dłoni każdy kto wjeżdża do Lublina główną trasą od strony Radomia/Warszawy. Umiejętnie zlokalizowana drewniana cerkiewka robi wrażenie, nad którym nie da się przejść do porządku. Do tego parking. Spory. Nasz skansen leży nieco na uboczu przez co trudniej go znaleźć. Ale ma to i swoje zalety w postaci ciszy i spokoju. Parking, a właściwie jego brak był do niedawna ogromną bolączką MWR. Ale to już przeszłość. Z istniejącego obecnie możemy być dumni - ogrodzony elegancko, strzeżony.

O wrażeniach z wypraw do skansenów można by rozpisywać się jeszcze długo. Zamiast tego zachęcam do odwiedzenia obydwu tych placówek. Przekonacie się, że nie mamy się czego wstydzić. Wręcz przeciwnie.

piątek, 21 sierpnia 2009, isoxazolidine

Polecane wpisy

  • Człowiek 25-lecia - ja głosuję na Sebastiana Pawłowskiego !

    Trwa aktualnie plebiscyt, w ramach którego Czytelnicy "Gazety Wyborczej" wybierają "Człowieka 25-lecia" oraz najważniejsze wydarzenie mijającego ćwierćwiecza. J

  • Świętujmy 2 listopada (!)

    Dziś odnalazłem w sieci notkę, która wzbudziła moje ogromne zainteresowanie. Dodam, że w pełni podzielam pogląd Autora. Cytuję: " Dlaczego w Rad

  • Znowu mi ręce opadły ...

    Wskutem partacko przygotowanych aktów prawnych istnieje reaelne zagrożenie, że radomskie MPK (będące pionierem w dziedzinie ekologizacji taboru) zostanie ukaran

Komentarze
2009/08/23 23:13:57
Nasz radomski skansen faktycznie ostatnio doczekał się wielu pożytecznych inwestycji. Szczególnie istotny był parking dla samochodów, gdyż niestety ciężko było postawić tam swój pojazd podczas większych imprez, a trudno jest się dostać tam innym środkiem komunikacyjnym.
Nie pozostaje nic innego jak czekać na zrealizowanie parku w dolinie rzeki Mlecznej. Wtedy opcja wypoczynku w skansenie oraz parku nie będzie miała sobie równych w Radomiu.
Radomski skansen posiada też bardzo dobrą i estetyczną stronę internetową, którą znajdziecie tutaj.
Przypominam, że już niedługo w Skansenie będzie miało miejsce święto chleba. Więcej informacji tutaj.
-
Gość: , *.radom.vectranet.pl
2009/08/24 00:43:56
Skansen to jedno z miejsc w Radomiu, którym powinniśmy się szczycić. Jeszcze można tylko tam poprawić dojazd komunikacją miejską i wszystko będzie w najlepszym porządku.

Kranik
-
2009/08/28 13:00:53
Piekny skansen jest również w Tokarni a pisałem o num tu - starachowicefoto.blox.pl/2009/07/TOKRANIA-68-km-od-St-wic.html
-
Gość: gregor13, *.internetdsl.tpnet.pl
2009/09/07 11:32:25
A propos parkingu przy skansenie - pozyskany został kolejny kawałek terenu obok istniejącego parkingu przy nowym wjeździe do skansenu. Tak więc w najbliższym czasie przybędzie kilkadziesiąt kolejnych miejsc parkingowych.
-
www_museo_pl
2009/10/11 09:08:51
Ciekawe jest takie porównanie. Może być również inspirujące dla zarządców tych obiektów. Widać powoli, że zaczynają rozumieć, że infrastruktura (szczególnie parkingi) jest również ważna. Czasami jednak taki parking traktują jako dodatkowe źródło dochodów i strzygą niemiłosiernie biednego turystę. Pozdrowienia
-
Gość: Radom Lokalne, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/04/04 02:32:17
Ogłoszenia Radom - Darmowe ogłoszenia Radom oraz lokalny Katalog firm Radom - Baza firm Radom - Radom 24 - Radom Lokalne.

Zapraszamy.
statystyka