Komentarze, rozważania, opinie, porównania.
Blog > Komentarze do wpisu

(Nie)zrównoważony rozwój czyli degradacji Radomia ciąg dalszy

Niedawno pisałem o tym, jak realizowana jest polityka zrównoważonego rozwoju na szczeblu samorządu wojewódzkiego. Przypomnę. Rządząca województwem koalicja PSL/PO zdecydowała, że z ostatniego rozdania pieniędzy w ramach projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Warszawa (1,7mln mieszkańców) otrzyma 418mln zł (72%alokacji), Płock (127tys mieszkańców) 44mln zł (8% alokacji), a Radom (227tys mieszkańców) 12mln zł (2% alokacji). Dziś parę słów o tym co szykuje w imię „zrównoważonego rozwoju” Rząd Donalda Tuska.

Trwają konsultacje projektu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020. Po raz kolejny w ważnym krajowym dokumencie planistycznym Radom jest potraktowany w sposób daleki od naszych oczekiwań.

W miejscach, gdzie mówi się o postulowanej randze ośrodków znaczenie Radomia jest zaniżane. Wyróżnia się tylko obecne miasta wojewódzkie. Nieistotne, że reforma administracyjna a.d. 1998 została przeprowadzona w sposób skandalicznie nieuczciwy, w politycznych atmosferze przepychanek i targów między Prezydentem Kwaśniewskim rządem Jerzego Buzka. Nieistotne, że istniejąca lista stolic wojewódzkich nie koresponduje z wykazem największych, najważniejszych w skali kraju ośrodków regionalnych. Wydawałoby się, że PO idąca do wyborów pod hasłem odnowy państwa będzie chciała niwelować tragiczne skutki tamtej reformy. Nic bardziej błędnego.

 Idąc dalej napotykamy rozdział dotykający spraw barier rozwojowych a tym samym perspektyw wsparcia. Okazuje się, że w omawianym dokumencie Radom stawiany jest na równi z Lublinem i Rzeszowem. A np. Kielce zaś są w rzekomo gorszej sytuacji - i dlatego nadal będą korzystać z programu pomocy dla "Polski Wschodniej". Autorzy opracowania najwyraźniej nie zadali sobie trudu przestudiowania nawet najbardziej podstawowych wskaźników, co kompromituje ich (i rząd firmujący te poczynania) na całej linii. Pozwolę sobie przytoczyć poniżej troszkę tych danych.

Poniżej prezentuję natomiast fragmenciki dokumentu powiązanego, po tytułem "Identyfikacja i delimitacja obszarów problemowych i strategicznej interwencji w Polsce":

Tutaj w tekście dokumentu mamy już do czynienia z ewidentnym i wyjątkowo obłudnym kłamstwem: Radom ma przecież jedną z najwyższych stóp bezrobocia w kraju, Szydłowiec - największe bezrobocie w UE. Z kolei zakwalifikowanie podregionu radomskiego do grupy ośrodków "o względnie wyższym poziomie rozwoju" brzmi w świetle przytoczonych w tabeli danych jak wyjątkowo kiepski dowcip. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości jak będzie wyglądała odnowa państwa i zrównoważony rozwój wg Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego szykowanej nam przez Rząd Donalda Tuska?

piątek, 16 października 2009, isoxazolidine

Polecane wpisy

  • Człowiek 25-lecia - ja głosuję na Sebastiana Pawłowskiego !

    Trwa aktualnie plebiscyt, w ramach którego Czytelnicy "Gazety Wyborczej" wybierają "Człowieka 25-lecia" oraz najważniejsze wydarzenie mijającego ćwierćwiecza. J

  • Świętujmy 2 listopada (!)

    Dziś odnalazłem w sieci notkę, która wzbudziła moje ogromne zainteresowanie. Dodam, że w pełni podzielam pogląd Autora. Cytuję: " Dlaczego w Rad

  • Znowu mi ręce opadły ...

    Wskutem partacko przygotowanych aktów prawnych istnieje reaelne zagrożenie, że radomskie MPK (będące pionierem w dziedzinie ekologizacji taboru) zostanie ukaran

Komentarze
2009/10/16 12:40:55
po najmiejszej lini oporu - gdzie sa strefy ekonomiczne i uczelnie wyzsze znaczy sie jest dobrze
-
Gość: Pokemon, *.radom.pilicka.pl
2009/10/16 13:45:45
Jakby nie patrzył, Radom jest totalnie olewany nie tylko przez obecną koalicję rządzącą, ale i przez poprzednie. Przypomnę tylko farsę dziejową. Włoszczowa- zadupie na Kielecczyźnie, a posiada dworzec dla pociągu Intercity. Znaczy się odpowiednio właściwa osoba lobbowała. A u nas? Gryzą się jak wściekłe psy! A o co? A o nazwę dla ulicy, która już ją posiada, a o nazwę dla ronda nawiasem mówiąc należałoby zmienić nazwę ronda przy kozienickiej (obecna mater fatima). Każdy przyjezdny przygląda się z politowaniem. Nie ma u nas charyzmatycznego włodarza, który zintegrowałby radnych do wspólnego działania w imię dobra Radomia i ich mieszkańców.
-
Gość: szalli, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/10/16 17:29:03
cóż no standardowo Radom byl zawsze pomijany, jest i chyba będzie... co za niekompetencja. ehh
-
2009/10/16 22:06:04
Radom jest w takiej sytuacji ze wiele rzeczy nam sie po 1989r. nie udało.Upadło wiele zakladów m.in Radoskór,RWT,Acanta(dawna blaszanka),Łucznik,RZMO.Wiele zakladów przetrwało i radzi sobie dobrze w Radomiu jak Fabryka Broni,Polski Tyton,Zaklady Tytniowe,Fabryka Łączników,ZTE i Rolmlecz.
Radom po 1989r. stracił za premiera J.Buzka - województwo , prawie 4000 miejsc pracy w urzedach , licze delegatury np. IPN,NiK,GDDK i A , wydziały sadów np. gospodarczy.
RAdom w 2007r. nie został wpisany do Programu Polski Wscodniej w latach 2007-2013r. z programu tego korzystaja m.in Bialystok,Lublin,Rzeszów,Suwałki,Łomza,Biała Podlaska,Olsztyn,Chełm,Zamosc,Tarnobrze,Stalowa Wola,Krosno,Przemysl,elbląg.
Z tego programu powstaja m.in
Filharmonia w Olsztynie i Kielcach
Opera w Białymstoku i Lublinie
Stadiony Miejskie w Białymstoku i Lublinie
Basen w Łomzy.
-
2009/10/16 22:17:47
W Brukseli - 1 km od siedzib instytucji unijnyhc powstaje biuro Program Polski Wschodniej.Jego dyrektorem bedzie dziennikarz,filozof Marek Ostrowski z Warszawy.Z siedziby biura dowiemy sie o działalnosci na rzecz maist Polski Wschodniej.
Program Pomocy dla woj. POlski wschodniej powstał w 2007r. i to jega wielki błąd rzadu PiS-LPR-Samoobrona ze nie wpisali tam Radomia.
Program Polski wschodniej obejmuje takie miasta i woj. jak :

Woj. PODLASKIE - Białystok , Suwałki , Łomża ,
Woj.WARMINSKO - MAZURSKIE - Olsztyn , Elbląg , Ełk ,
Woj. LUBELSKIE - Lublin , Biała Podlaska , Chełm , Zamośc , Puławy
Woj. ŚWIĘTOKRZYSKIE - Kielce,Starachowice,Ostrowiec Św,Skarżysko - Kamienne
Woj.PODKARPACKIE - Rzeszów,Tarnobrzeg,Stalowa Wola,Krosno,Przemyśl,


Projekty dla Polski Wschodniej to m.in :
Białystok - Opera Podlask,Stadion Miejski na ul.Słonecznej na 22500 miejsc,rozbudowa dróg miejskich,budowa bazy przesiadkowej w Białymstoku,budowa Hali sportowej na 6000 miejsc
Lublin - budowa Opery Lubelskie,lotnisko w Swidniku,Stadion Miejski przy ul.Krochmlanej na 17000 miejsc,
Kielce - Filharmonia
Olsztyn - Filharmonia
Łomza - Basen, remont stadionu ŁKS Łomza

PS.Wracajac do RAdomia to mamy fatalne elity polityczne.mamy malo polityków z RAdomia.W głownyhc partiach w Radomiu rzadza spadochroniarze w PiS - Marek Suski z Grójca , w PO - ewa Kopacz ze Skaryszewa w SLD - Marek Wikiński z Sochaczewa.W takim razie nie dziwmy sie ze mamy tak jak mamy w RAdomiu.Musimy wyksztalcic sami swoej elity polityczne i wtedy dopiero bedziemy cos w Poslce znaczyc.Czemu zaden polityk w RAdomiu nie wyjdzie i nie powie - MOJA RODZINA OD 4 POKOLEN jest z RADOMIA i zrobie dla tego miasta wszystko!!!!
-
Gość: Kranik007, *.radom.vectranet.pl
2009/10/16 23:41:53
Ten dokument to jakieś nieporozumienie..."Względnie dobra sytuacja lokalnych rynków pracy" Wskaźnik bezrobocia chyba najwyższy w mazowieckim, a należałoby uwzględnić pracujących w Warszawie, jako tych, którzy nie znaleźli pracy w Radomiu. Trzeba naprawdę zacząć działać.
-
Gość: dida, *.radom.vectranet.pl
2009/10/17 09:26:35
Skandal i granda! Gdzie jest to radomskie PO? Toż to jakieś pioneczki w parti,i z zerową siłą przebicia!
-
Gość: luki, *.internetdsl.tpnet.pl
2009/10/18 11:38:15
Z danych, które Pan przedstawił wyraźnie wynika, że wiadoma partia celowo dąży do zmniejszenia szans rozwojowych Radomia i regionu. To bezpośrednio przełoży się na poziom życia ludzi, szanse edukacyjne młodzieży, rozwój kultury itd.
Skoro radomscy politycy niewiele znaczą w swoich partiach, zostajemy My - społeczeństwo, jedna szansa to zorganizować się i zacząć działać np. zasypać skrzynki urzędników w ministerstwie rozwoju regionalnego protestacyjnymi mailami, pisać do ogólnopolskich gazet, a jeśli to nie pomoże zostaje protest w Wawie. Inaczej jesteśmy skazani na stagnację i wkrótce staniemy się skansenem Europy.
-
2009/10/18 13:28:39
mój poprzednik ma rację - nagłaśniać takie tematy maksymalnie, zbierać podpisy i składać odpowiednie pisma, oprócz tego interweniować u naszych parlamentarzystów aby nasze argumenty wykorzystywali w Sejmie. Pan Poseł Wikiński mimo, że urodzony w Sochaczewie czuje się mocno związany z Radomiem i napewno poproszony o to będzie zabierał glos w sprawach ważnych dla Radomia- na tyle ile może Poseł opozycji oczywiście.
-
Gość: WR, *.radom.vectranet.pl
2009/10/18 17:01:13
Podziękować musimy za to tzw. radomskim elitom. Celowo piszę tzw. bo ci ludzie nie zasługują nawet na miano czlowiek. Zdradzili swoje miasto, swój elektorat na rzecz ślepego posłuszeństwa partii czyli własnej kariery. Jak PZPR-owcy za komuny. I niestety ale należy do nich Jan Rejczak czołowy radomski antykomunista. Paradoks: antykomunista gorszy od PZPR-owca. Poza Rejczakiem to Radom został załatwiony przede wszystkim przez Fałka, który jako ówczesny prezydent miasta nie potrafił lub nie chciał dogadać się z Kielcami (w takim przypadku również Radom korzystałby z programu pomocowego dla Polski Wschodniej) w sprawie wspólnego województwa. Pamiętam jak opowiadał bzdury w DAMI, że będzie bardzo dobrze bo będziemy w najbogatszym województwie w Polsce. Do tych nazwisk dodałbym jeszcze Grabowską, Iwanickiego, Maszkiewicza, Nowinę Konopkę. Dlatego obecnie musimy głośno krzyczeć o tych nazwiskach aby zdrajców karać a nie awansować . Aby taki Fałek, czy Rejczak już nigdy nie pobierali Judaszowych srebrników za zdradę miasta jak się to dzieje obecnie. Bezwstydnicy!
A co robić dalej? Uważam, żę należy naciskać na media choćby pisząc listy, wątki na internetowych forach o radomskiej krzywdzie. Pamiętajmy, że draństwo i przestępstwo najbardziej boją się rozgłosu. Poza tym na spotkaniach z parlamentarzystami, władzami miasta (jakże ich mało) należy atakować problemami miasta i nie dawać się mamić byle jakim kłamliwymi odpowiedziami.
No i najważniejsze: zorganizujmy się. Mamy co prawda Stowarzyszenie Kocham Radom ale jakby tu powiedzieć zajmują się oni wszystkim poza pomocą samemu Radomiowi. Bo nie można do tego zaliczyć forowania rowerzystów. Tu chodzi o sprawy pryncypialne miasta a nie o jakieś drobiazgi. A więc powtarzam: zorganizujmy się!
-
isoxazolidine
2009/10/18 20:22:30
Drogi WR!
Sporo goryczy w Twojej wypowiedzi ale niestety bardzo dużo racji. Nie mogę natomiast zgodzić się z Twoim osądem działalności Stow. 'Kocham Radom'. Ile to razy SKR jako pierwsze a często jako jedyne (przy bierności władz miasta) interweniowało w strategicznych sprawach miasta i Regionu? I wielokrotnie byly to skuteczne interwencje.
Wymienić?
[1] Plan zgospodarowania przestrzennego kraju
[2] Plan rozwoju sieci kolejowej
[3] Plan budowy kolei dużych prędkości
[4] Cytowana wniniejszej notce strategia
[5] Koncepcja budowy przystankow kolejowych na trasie magistrali nr8
[6] Przywrocenie pociagow na magistrali nr22
[7,8,9....etc] ... mozna by jeszcze wymieniac ...
Ludzi tych (nie ukrywam ze z nimi sympatyzuję i nierzadko wspolpracuje) niestety jest zbyt malo by zajac sie wszystkim tym czego nie potrafi zrobic zatrudniajacy 500 osob magistrat. Ale nie zapominajmy kto "wziął odpowiedzialność za Radom"...
Na pewno natomiast SKR mogłoby działać jeszcze skuteczniej i nieustannie do tego dopinguję Prezesa Kluzińskiego.
Pozdrawiam
RJ
-
Gość: g_db_st, *.speed-net.pl
2009/11/06 14:54:06
Koledzy i koleżanki,

myślę, że zorganizowane wylewanie goryczy w mediach i na forach internetowych to błąd. Jako środowisko jednoznacznie kojarzone z miastem Radom wpadniecie w spiralę czarnego PR, który sami sobie zrobiliście. Ludzie będą was, Radomian, kojarzyć bardziej z narzekaniem i postawą roszczeniową niż ruchem obywatelskim na rzecz polepszenia radomskiej rzeczywistości. Wszyscy oglądamy telewizję i czytamy internet, także urzędnicy z UM w Warszawie, którzy powinni działać merytorycznie, ale jak to jest wiecie chyba najlepiej w Polsce.

Moim zdaniem, najlepszym ruchem jest krok na południe. Lobby za modernizacją LK8, trwająca już budowa lub kontraktowanie S7, w dalszej kolejności modernizacja DK9, wspólne projekty naukowe UJK, PŚ i PR, oddolne inicjatywy RI & KI itp. itd. Choć nie prędko pojawi się na papierze, aglomeracja staropolska stałaby się faktem. Faktem, który prędzej czy później zinstytucjonalizowałby się na mapie kraju. Gorycz, chociaż słuszna, nie pomoże a jedynie zaszkodzi we wspólnym działaniu. Czas najwyższy zakasać rękawy i wziąć się do pracy, która opłaci się wszystkim w Staropolsce.

Pozdrawiam,
życzliwy kielczanin (w Lublinie).
-
isoxazolidine
2009/11/06 22:39:42
Bardzo ciekawy głos!
Spróbuję zmienić akcenty i więcej pisać w innym, konstruktywno-optymistycznym duchu.
Pozdrawiam Kielce!
-
Gość: skrzeko, *.centertel.pl
2009/11/13 11:34:50
Zapaszam do dyskusji na ten temat na stronie Platformy Dialogu Społecznego Radomia, jęsli tylko Radomir nie ma nic przeciwko.... www.dialog.umradom.pl/viewtopic.php?f=17&t=23&sid=56924fdb86961323ead56d0cdedcc0ad
-
Gość: ja, *.adsl.alicedsl.de
2010/02/27 10:08:06
dobry artukul, ale polecam zostawienie go jako politycznie neutralnego, ostatnie zdanie brzmi jak propaganda polityczna i podwaza fakty przytoczone wczesniej. ew. prosze rowniez przytoczyc wiecej faktow popierajacych konkluzje.

pozdrawiam,
statystyka