Komentarze, rozważania, opinie, porównania.
Blog > Komentarze do wpisu

Parlament młodzieży zagalopował się

Właśnie ujrzało światło dzienne parlamentu młodzieży w sprawie reformy oświaty w Radomiu. Cieszy mnie bardzo, że ciało to zdecydowało się zająć konkretne stanowisko w tej sprawie. Stanowisko w znacznej części dojrzałe i zawierajace treści z którymi się identyfikuję. W jednej sprawie wszak parlamentarzyści przedobrzyli. I chyba źle się stało, bo poziom jednego z argumentów jest tak żenująco niski, że pozwala "reformatorom" kontestowac pozostałe. A dlaczego ma tak się dzieć, że jedna parszywa owca rzuci fałszywy cień na całe stado?

O który konkretnie zapis chodzi? Przytoczę w całości:
"- Likwidacja spółki Port Lotniczy Radom S.A. która całkowicie bezzasadnie generuje koszty w obliczu powstania portu lotniczego w Modlinie. Jednocześnie, jak donoszą media, działka gdzie miał powstać pas startowy w/w lotniska została sprzedana prywatnemu inwestorowi."

Wyleję tędy nieco zimnej wody na głowy parlamentarzystów, bo swymi nieodpowiedzialnymi i nieprzemyślanymi a chwilami po prostu nieprawdziwymi informacjami podważają niepotrzebnie swoją wiarygodnośc i oddają niedźwiedzią przysługę radomianom bohatersko brioniącym placówek oświatowych.

Po pierwsze: Papier jest cierpliwy. Równie dobrze ktoś może np. napisać, że modernizacja magistrali kolejowej nr8 "bezzasadnie generuje koszty". Skoro stawia się jakąś tezę, trzeba umieć ją racjonalnie poprzeć. Ja na ten przykłąd stoję na stanowisku, że istnienie portu w Modlinie w żadnym wypadku nie podważa sensu istnienia cywilnego lotniska w Radomiu. Po szczegółowe rozważania w tej materii odsyłam tutaj. Chętnie podyskutuję z parlamentarzystami w tej kwestii.

Po drugie: W sprawie lotniska dokonano wielkiego wysiłku. Włożono masę pracy, wydano mnóstwo pieniędzy. Deathtime, który wyznacza czasokres realnych szans na start portu mija za rok. Wycofywanie się teraz z przedsięwzięcia, w momencie, kiedy jesteśmy o krok od celu byłoby idiotyzmem. I wygenerowałoby naprawdę "bezzasadne koszty", bo wówczas rzeczywiście cały włożone w inwestycję środki można wywalić do kosza.

Po trzecie: Pas startowy na Sadkowie istnieje. Nie trzeba go budować. Skąd autorzy radosnej tezy o budowaniu pasa wzięli swoje rewelacje? Można prosić o źródło? Dodam, że póki co jest własnością MON a strona cywilna jedynie ma prawo współużytkowania go. Jakim cudem miałby zatem zostać sprzedany? J.w. - można prosić o źródło owych "doniesień z mediów"?

Apeluję do parlamentu młodzieży o opamiętanie i nie łączenie sprawy lotniska (o której ma on najwyraźniej mętne pojęcie) z gorącą dyskusją nt reformy oświaty. Jeśli chcecie rzeczywiście ratować szkoły i przedszkola, szukajcie argumentów mocnych, opartych w realiach i konkretnej wiedzy. Przecież o to Wam chodzi, a nie o robienie szumu.

niedziela, 05 lutego 2012, isoxazolidine

Polecane wpisy

  • Człowiek 25-lecia - ja głosuję na Sebastiana Pawłowskiego !

    Trwa aktualnie plebiscyt, w ramach którego Czytelnicy "Gazety Wyborczej" wybierają "Człowieka 25-lecia" oraz najważniejsze wydarzenie mijającego ćwierćwiecza. J

  • Świętujmy 2 listopada (!)

    Dziś odnalazłem w sieci notkę, która wzbudziła moje ogromne zainteresowanie. Dodam, że w pełni podzielam pogląd Autora. Cytuję: " Dlaczego w Rad

  • Znowu mi ręce opadły ...

    Wskutem partacko przygotowanych aktów prawnych istnieje reaelne zagrożenie, że radomskie MPK (będące pionierem w dziedzinie ekologizacji taboru) zostanie ukaran

Komentarze
Gość: , *.play-internet.pl
2012/02/05 16:14:13
No i się dzieciom w głowach poprzewracało od nadmiaru "władzy".
-
Gość: FNX1, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/02/05 18:46:56
Bardzo dobrze, że młodzi ludzie angażują się w tą sprawę. Jest to najlepszy sposób aby kiedys naprawdę funkcjonowało w naszym kraju "społeczeństwo obywatelskie" - gdzie każdy będzie brał odpowiedzialność za to co się dookoła dzieje. Na razie to utopia - ale dzięki takim młodym ludziom być może w przyszłości zagości u nas normalność. Błędy w argumentacji? Na zdobywanie doświadczenia i umiejętności dobierania argumentów mają jeszcze czas - natomiast ich szkoły i MDK tego czasu dzięki działaniom władz miasta już nie mają! Pozdrawiam. Fnx1
-
Gość: adam, *.radom.vectranet.pl
2012/02/05 19:23:25
Bardzo ciekawe.... to proszę mi powiedzieć co zostało zrobione od czasu jak istnieje spółka Port Lotniczy... Bo o ile mi wiadomo to nic. Ja też jak będę miał trochę zacięcia plastycznego to zrobię makietę. I co z tego? A port lotniczy Modlin to bardzo zasadny argument. Nie buduje się dwóch portów w tak małej odległości od siebie. Poza tym infrastruktura kolejowa nie pozwala na szybkie przemieszczanie się do Stolicy dokładnie tak samo jak "wąskie gardło" w Jankach na drodze S7. Krytykuje Pan brak zasadności argumentów i poparcia ich faktami a sam nic nie lepiej krytykuje bezpodstawnie Parlament. Proszę przemyśleć czy bierność młodzieży jest lepsza niż niedokładna argumentacja. Port Lotniczy może zostanie a może nie zostanie wybudowany- a szkoły są i się je likwiduje. Czy to nie paradoks?;)
Pozdrawiam
-
isoxazolidine
2012/02/05 20:58:36
Panei Adamie,
O tym co konkretnie zrobiono w sprawie lotniska może Pan przeczytać na stronie PLK. Opowiadanie "nic" świadczy o tym, że nie ma Pan o sprawie bladego pojęcia. Zaklinanie rzeczywistości i pokrzykiwanie "nic nie zrobiono" przypomina tylko histerę małego dziecka, które uparcie będzie oświadczać że jest dorosłe i koniec i kropka. Wymienię tylko niektóre rzeczy:
- Mamy w ręku umowę operacyjną określającą zasady współistnienia strony cywilnej i wojska
- Mamy masterplan lotniska
- Mamy status lotniska cywilno-wojskowego i numer ICAO
Przygotowanie tej dokumentacji, niezbędne w przypadku każdego przedsięwzięcia wymagało ogromnego czasu. Tego nie robi się w roku. Dziś jesteśmy bliżej portu cywilnego niż kiedykolwiek.

Argumento "bliskości" jest tez chybiony. Prosze uważnie przeczytać tekst pod linkiem który zamieściłem i popatrzeć tez na mape która opublikowałem. Promienie 100km wokół istniejących lotnisk pokrywają sie (np. Kraków/Katowice, Kraków/Rzeszów). Nie przeszkadza to im świetnie prosperować. Region w widłach WIsły i PIlicy jest BIAŁĄ plamą. Proszę też poparzeć ile obiektów lotniskowych i w jakim oddaleniu funkcjonuje w innych europejskch krajach.

Ja przedstawiam w zacytowanym materiale z forum masę konkretnych argumentów. Proszę się do nich konkretnie odnieść.

A w temacie bierności: kto mówi o tym by być biernym? Ale zanim się coś powie publicznie trzeba się dwa razy zastanowić. Kto weźmie poważnie oświadczenie grupy ludzi, która twierdzi, że na Sadkowie trzeba dopiero zbudować pas startowy? Kto uwieży w inne, argumenty (choćby były nie wiem jak mocne) skoro ten jeden trąci nieprawdą na 100km?

I na koniec. Wcale nie stoimy przed alternatywą lotnisko albo szkoły. Sprowadzanie istniejącej sytuacji do takiej relacji jest manipulacją. Rozwiązań jest wiele i nikt nie każe nam rezygnować z ambitnych projektów infrastrukturalnych na ratowanie edukacji. O tym skąd wziąć pieniądze pisała niedawno Pani Kinga Woźniak. Polecam > radomir.blox.pl/2012/01/W-sprawie-likwidacji-przedszkoli-od-czytelniczki.html
W pełni się z Panią Kingą zgadzam.

Pozdrawiam,
Radomir Jasiński
-
2012/02/06 03:41:34
Każdy z zaproponowanych "środków zaradczych" jest kompletnym bełkotem. Bełkotem, w którym młodzież wykazuje kompletną ignorancję. Nie chodzi tu bowiem o to, że młodzież ma obowiązek wiedzieć, jednak młodzież, a w szczególności Parlament Młodzieży powinien coś sobą reprezentować. Jeśli czegoś nie wiem, to po pierwsze nie obnoszę się z tym publicznie i nie zajmuję stanowiska do czasu, kiedy się nie dowiem. Takie stanowisko bowiem zasadniczo wtedy różni się od rozmowy spod budki z piwem. W tym przypadku, jeśli chcieli takie stanowisko pisać, należało napisać swoje propozycje i skonsultować je z kimś, kto ma pojęcie o różnych sprawach i po tej konsultacji zabierać głos, przynajmniej w części wspomnianych "środków zaradczych". To nie są dzieci z przedszkola, czy podstawówki, aby nie wymagać tego od nich!
I wyjątkowo źle to wróży przyszłości naszego kraju i społeczeństwa obywatelskiego, kiedy powołany do życia organ społeczny, do tego wydawałoby się poważny organ młodych ludzi, zajmuje stanowisko nie wiedząc co pisze. Społeczeństwo obywatelskie nie polega wszak tylko na aktywności dla idei - zabieraniu głosu po to, aby zabrać głos. Społeczeństwo obywatelskie to przede wszystkim partycypacja społeczna oparta na wymianie konkretnych argumentów, a nie na bełkotaniu o podwyżkach mandatów za przejazd bez biletu, obcinaniu premii, niebudowaniu lotniska itp. Nie wspominając o możliwości i uzasadnieniu znaczącej redukcji etatów nauczycieli.

-
Gość: gieronim, *.korbank.pl
2012/02/06 11:10:14
właśnie na tym polega opinia, opinia to subiektywne odczucie autora, w tym przypadku parlamentu młodzieży. mają prawo wyrazić swoje zdanie i krytyka ich opinii równoważy się z zamachem na wolność obywatelską i demokrację
-
Gość: jeden z autorów, *.internetdsl.tpnet.pl
2012/02/06 11:22:06
redoxygene- czytaj z uwagą Zgodnie z art. 20 Karty Nauczyciela zawsze można przeprowadzić daleko idącą redukcję etatów, co zmniejszy koszty utrzymania szkół, a jednocześnie nie zaprzepaści całej bazy wychowawczo- dydaktycznej znajdującej się w placówkach oświatowych. W momencie gdy przyjdzie wyż demograficzny, może to spowodować dwie rzeczy: przeludnienie klas, albo ponowne rozbudowywanie bazy oświatowej, co jest bardzo drogim zadaniem. Nie pierwszy raz likwidacja placówek oświatowych z powodu niżu demograficznego nie wyszła na dobre radomskim dzieciom. Skutkiem ostatniego niżu demograficznego było usunięcie przedszkoli. Kiedy nadszedł wyż, dzieci pięcioletnie zostały przeniesione do szkół podstawowych, gdzie warunki przedszkolne nie zawsze były spełnione. Opłata była pobierana jak za normalne przedszkole, mimo obniżonego standardu.
Po drugie- kary za bilety to dochód miasta (odsyłam do budżetu) zwiększając je można zarobić na ludziach nie przestrzegających prawa, których osobiście mi nie żal. Port Lotniczy- obcuję, że jeżeli powstanie w przeciągu 10 lat to oficjalnie przeproszę za to co powiedziałem na forum gazet za prywatne pieniądze wykupując ogłoszenie. PORT LOTNICZY NIE MA SZANS NA POWSTANIE, TAK SAMO JAK TOR F1 RYFIŃSKIEGO I WIELE INNYCH UTOPIJNYCH POMYSŁÓW!!!

Sam idź się doucz, a potem wypowiadaj;)
-
2012/02/06 12:30:57
Gieronim - nie rozmawiamy o opinii jako takiej, tylko o bełkocie w jej fragmencie, czyli proponowanych "środkach zaradczych", jak to nazwałem.

Jeden z autorów - nie masz pojęcia, to się nie wypowiadaj i innych nie pouczaj. Ja wiem, co mówi Karta Nauczyciela, tylko, co to niby ma oznaczać w praktyce w tym postulacie? Jeśli w szkole jest 1000 godzin dydaktycznych w tygodniu, to uważasz, że co tu niby ograniczysz? Poza tym może przeczytaj ten art. 20 KN i wtedy porozmawiamy, bo on mówi o zmianach organizacyjnych powodujących likwidację szkoły, lub zmniejszenie liczby oddziałów, a nie o "drastycznym cięciu etatów w celu zmniejszenia kosztów".

Po kolejne - wysokość kar za przejazd bez biletu reguluje w Polsce prawo, zgodnie z którym w Radomiu jest naliczana opłata maksymalna (czyli 50*2,4=120). Dodatkowo kary nie są dochodem budżetu w naszym przypadku - windykacją zajmuje się prywatna firma i kary są jej zyskiem, w zamian miasto dostaje zryczałtowaną kwotę od tej firmy (przetarg wygrywa firma, która da najwięcej). Co za tym idzie - zwiększenie kar nie tylko byłoby niezgodne z prawem, a nawet gdyby, to nie zwiększyłoby dochodów budżetu. Czegoś jeszcze nie rozumiesz?
Co do lotniska - swoje malkontenctwo i obietnice schowaj do kieszenie, albo i głębiej. Chcesz, to rozmawiaj o konkretach, chociaż patrząc na poziom wypowiedzi - nie jesteś w stanie.
-
2012/02/06 12:35:26
PS Gieronim - a krytyka opinii w ogóle jest czymś całkowicie normalnym i naturalnym w demokratycznym kraju, ba, jest jedną z podstawowych wolności przezeń gwarantowanych.
-
Gość: lopradom, *.radom.vectranet.pl
2012/02/07 00:33:15
hym... bardzo ładnie to ująłeś.... szkoda tylko że tak bardzo mijasz się z prawdą. Ale to szczegół. art. 20 wiem co mówi. Zmniejszenie liczby oddziałów to zmniejszenie liczby godzin co równa się zwolnieniom (czytaj redukcja etatów). Co do kar- być może masz rację- nie jestem prawnikiem. Co do lotniska- czas pokaże kto ma rację ;)
-
Gość: michał, *.adsl.inetia.pl
2012/02/08 11:10:20
"Wycofywanie się teraz z przedsięwzięcia, w momencie, kiedy jesteśmy o krok od celu byłoby idiotyzmem. I wygenerowałoby naprawdę "bezzasadne koszty", bo wówczas rzeczywiście cały włożone w inwestycję środki można wywalić do kosza."

To niestety żaden argument- w Płocku zbudowano za 18 mln molo, które zawali się z wiosenną krą... i co? Sporządzi się protokół zniszczenia, jak w "Misiu" Żyjemy w absurdalnej rzeczywistości gdzie logika jest niekompatybilna z rzeczywistością.
statystyka