Komentarze, rozważania, opinie, porównania.
RSS
wtorek, 08 września 2009
Nie jest tajemnicą, że trwają prace nad budżetem państwa na przyszły rok. I to już od dawna. I wzorem lat ubiegłych w ostatniej chwili rządzący będą załamywać ręce labidząc jak to wiele pieniędzy dla Radomia chcieli zapisać tylko nikt im nie podpowiedział na co. Opozycja będzie w ostatniej chwili zgłaszać na wariata tony demagogicznych poprawek nie mających przełożenia we wpływach budżetowych tylko po to, by wyprodukować medialny show. Wydaje mi się, że najwyższy czas by parlamentarzyści głównych sił politycznych w Radomiu (PiS, PO, SLD) usiedli razem i wypracowali wspólną strategię starań o wprowadzenie do budżetu 2010 kluczowych dla Radomia i Regionu inwestycji.
niedziela, 06 września 2009
Buraków niestety w Radomiu nie brakuje. Burak uważa, że wszystko mu wolno a prawa innych są nieistotne. Burak musi podwieźć własne 4 litery pod same drzwi. Gdyby mógł, wjechałby swoim blaszanym pudłem do restauracji, jak to przed wojną konno czynili coponiektórzy. Burak zapatrzony w siebie uważa, że jest ponad prawem. Nie jest.
piątek, 04 września 2009
Kiedy parę lat temu, w momencie gdy przebudowa drogi krajowej nr12 do standardu trasy ekspresowej była zagrożona przez forsowany projekt trasy S46 via Kielce, ówczesny Wiceprezydent Radomia Józef Nita miał rzec: „inwestycje na pewno i tak nie ominą Radomia”. Tako rzekł i... zapadł w swój wygodny fotel uznając, że napracował się wystarczająco. Ja uznałem, że przy takim podejściu na pewno ominą. Zakasałem rękawy po czym razem z Kają Koziarską i Jakubem Kluzińskim stworzyliśmy stosowny raport obywatelski. Materiał stał się szybko powszechnie dostępny, a sprawa trasy S12 po licznych perypetiach na trwale już zagościła w programach kolejno rządzących. Co jednak z tej „obecności programowej” na dziś wynika?
środa, 02 września 2009
Radom wisi na skraju przepaści. Może nie tyle fizycznie samo miasto (to nie Grecja), co jego finanse. Zadłużenie jest ogromne, a ma być jeszcze większe. Nic dziwnego. Prezydent bowiem szczodrze dotuje fatalnie zarządzane spółki komunalne, podejmuje dziesiątki drobnych, niemających znaczenia strategicznego inwestycyjek, zwiększa sukcesywnie zatrudnienie w Urządzie Miasta. Gdyby te wydatki bilansowały się w budżecie miasta nie byłoby tragedii, choć rozrzutność tego rodzaju zawsze powinna dziwić. Wydatki te jednak pokrywane są z kredytów, które wpędzają miasto w pętlę zadłużenia. Nic dziwnego, że ostatnie sygnały o utracie płynności finansowej zabrzmiały jak dzwonek alarmowy.
poniedziałek, 31 sierpnia 2009
Niełatwo się pisze po wczorajszych, tragicznych wydarzeniach. Nie można jednak nie włączyć się w akcję popularyzującą interesującą formę prezentacji informacji w sieci jaką jest blogosfera. Krótko, syntetycznie …
niedziela, 30 sierpnia 2009
Nic nie zapowiadało, że tegoroczne pokazy lotnicze AirShow zakończą się tak dramatycznie.
piątek, 28 sierpnia 2009
Jutro pokazy lotnicze Air Show. W naszym mieście odbywają się od wielu lat, cyklicznie, a trafiły do naszego miasta za czasów prezydentury Adama Włodarczyka.
środa, 26 sierpnia 2009
Garść obserwacji ze spaceru po podkrakowskiej Bochni. Cennych jak się wydaje w momencie, kiedy ruszamy z pracami nad poszukiwaniem marki i „ducha” miasta Radomia.
poniedziałek, 24 sierpnia 2009
Konsultacje społeczne traktowane są w naszym kraju często jako zło konieczne. Element procedury, który trzeba „odfajkować” by zaklepać realizację inwestycji. Jeśli nie ma bezwzględnego obowiązku prowadzenia konsultacji, mało kto zdecyduje się je przeprowadzić. Radom nie jest tutaj niestety wyjątkiem. Zamieszanie wokół wycinek zieleni przy remontowanej ulicy Warszawskiej jest świetnym przykładem
niedziela, 23 sierpnia 2009
Z końcem wakacji temat cywilnego portu lotniczego na Sadkowie znów stał się gorący za sprawą kilku publikacji dostępnych w sieci. Po oświadczeniu Prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka (PiS) oraz notkach na blogach radnego Bogdana Karasia (SLD) i Posła na Sejm RP Radosława Witkowskiego (PO) postanowiłem wtrącić swoje trzy grosze. Pojawiające się głosy wymagają bowiem moim zdaniem komentarza.
statystyka